Pişmaniye Hangi İlimize Aittir?

Pişmaniye Hangi İlimize Aittir?

Türkiye tatlı kültürü açısından son derece zengin bir ülkedir. Özellikle kökleri geçmiş yüzyıllara dayanan ve günümüzde de halen daha lezzet ile tüketilen tatlı çeşitlerinin sayısı oldukça fazladır. Pişmaniye de bu tatlılardan biridir. Her ne kadar tatlı deyince akla şerbetli ya da sütlü şeyler gelse de tel tel yapısı ile pişmaniye de tatlı olarak kabul edilmektedir. Yoğun ustalık gerektiren bir tatlı olması nedeni ile kıvamı kolay kolay tutturulamamaktadır. Eski dönemlerde yapanların beceremeyip çöpe döktükleri ve sonra da pişman oldukları için bu tatlıya pişmaniye adı verildiğine dair rivayetler de bulunmaktadır. Türk tatlı kültürünün vazgeçilmez bir parçası olan ve hatta ünü Türkiye’nin sınırlarını çoktan aşmış olan pişmaniye hafif olması ve yoğun lezzeti ile genç yaşlı herkes tarafından sevilerek tüketilmektedir.

Pişmaniye Nasıl Yapılır?

Daha önce de belirtildiği gibi, pişmaniyenin yapımı oldukça zordur. Daha doğrusu, esas zor olan kıvamı tutturmaktır. Bu yüzden de daha iyi pişmaniye yapabilmek için çok fazla pratik yapımına gereksinim vardır. Ancak yine de evde pişmaniye yapmak isteyenler için verilebilecek basit tarifler de mevcuttur. Bunun için öncelikle 2, 5 su bardağı şeker tozu, 1 su bardağı su, limon tuzu, 2 kâse un ve buz kalıpları hazırlanmalıdır. İlk olarak şeker tozu ile su bir tencereye alınarak karıştırılmalı ve kısık ateşte kaynatılmalıdır. Bu işlem, karışım şerbet haline gelinceye dek devam etmelidir.

Ayrıca kaymaya başladığı esnada üzerine limon tuzunun ilave edilmesi de unutulmamalıdır. Bu esnada un da tavaya alınarak kavrulmalıdır. Bu kavurma işlemi unun rengi hafif kahverengiye dönünceye ve kokusu çıkıncaya kadar devam etmelidir. Daha sonra bir tepsinin altı hafifçe yağlanmalıdır. Burada kullanılan yağın tereyağı olmasına özen gösterilmelidir. Daha sonra buz kalıpları da tepsiye eklenmeli ve macun kıvamına gelinceye kadar tahta kaşık yardımı ile karıştırılmalıdır. Sonrasında kavrulmuş olan un tezgâh üzerine alınmalı ve ortası boş kalacak şekilde halka haline getirilmelidir. Buz ve tereyağı karışımından elde edilen macun da halkanın ortasında bir başka halka olarak serilmelidir. Daha sonra macun halkası koparılmadan yavaş yavaş una yedirilmelidir. Yedirme işlemi ne kadar dikkatli yapılırsa, pişmaniye de o kadar lezzetli olacaktır. Un ve macunun birbirlerine eşit biçimde karışması gereklidir.

Bahsedilen tarif sade ve basit bir pişmaniye yapımı içindir. Ancak bu tarife eklenecek farklı malzemeler ile daha farklı pişmaniye çeşitleri elde etmek de mümkündür. Tereyağı ve buz ile yapılan macuna ayrıca çekilmiş Antep fıstığı katılması yolu ile daha renkli ve lezzetli pişmaniyeler elde edebilmek mümkündür. Bununla birlikte pişmaniyeler hazırlanıp top haline getirildikten sonra tamamen çikolata sosuna batırılarak çikolata soslu pişmaniye hazırlama olanağı da vardır. Hatta çikolata sosuna batırılan pişmaniyenin daha sonra ince çekilmiş fındığa da bulanarak daha göz alıcı bir hale getirilebilmesi de mümkündür. Tarifleri zenginleştirmek, daha çok bireylerin yaratıcılıkları ile alakalıdır.

Pişmaniye Nasıl Yapılır?

Pişmaniye Hangi İlimize Aittir?

Pişmaniye dünya üzerinde ilk olarak İran bölgesinde ortaya çıkmıştır. Ancak 1500’lü yıllarla birlikte Anadolu topraklarında da yapılmaya başlanmıştır. Eskişehir, o dönemlerde pişmaniyenin esas yapıldığı yerdi. Ancak zamanla bu tatlının daha meşhur hale gelmesi, sarayda tüketilmeye başlaması ve saray misafirlerine ikram edilmesi gibi nedenlerden dolayı çok yaygın bir hale gelmiştir. Günümüzde ise pişmaniyenin esas yapıldığı yer İzmit’tir. Pişmaniyesi ile meşhur olan İzmit’te üretilen ürünler hem Türkiye’nin hem de dünyanın farklı bölgelerinde yoğun bir talep ile karşılaşmaktadır.

Pişmaniye Nereden Alınır?

Pişmaniye alırken doğru yer seçimi yapmak, gerçek lezzete erişebilmek açısından önemlidir. Türkiye’nin en iyi pişmaniyelerini üreten İzmit’te bulunan üreticiler bu konuda en doğru kaynak olacaktır. Ancak her pişmaniye üreticisinin de iyi olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu yüzden de kalitesi ile ön plana çıkan ve bilindik bir markanın ürünlerini tercih etmek daha doğru olacaktır. Özellikle internetin ve online alışverişin getirmiş olduğu olanaklar sayesinde, Türkiye’nin her yerinden en iyi pişmaniyelere erişme imkânı vardır. Dilerseniz yılın her döneminde en kaliteli ve lezzetli pişmaniyeleri Coğrafi Pazar üzerinden sipariş vererek satın alabilirsiniz. Ayrıca pek çok yöresel ürünü de Coğrafi Pazar üzerinden temin edebilirsiniz.

Pişmaniye Nereden Alınır?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.