Peynir Şekeri Nasıl Yapılır?

Peynir Şekeri Nasıl Yapılır?

Şeker ve tatlı üretimi konusunda Türkiye oldukça zengin çeşitliliğe sahip olan bir ülkedir. Öyle ki Türkiye’de üretilen şekerlemeler dünyanın dört bir yanında alıcı bulabilmekte ve ülkeyi ziyaret eden turistlerin de ilgi kaynağı haline gelmektedir. Peynir şekeri de bu doğrultuda en çok bilinen şeker türlerinden biridir. Sert görünüşüne rağmen ağızda dağılan bu şeker, diğer şekerlerden çok farklı bir yöntem ile üretilmektedir. Halk arasında Mevlâna şekeri olarak da bilinen peynir şekeri ilk yapıldığı dönemlerde sadece beyaz renkliydi. Günümüzde ise gıda boyaları ya da renk verici aromalar ile oldukça farklı renklerde üretilmektedir. Peynir şekerinin yapımı son derece zordur. Bu yüzden de evde yapılması neredeyse mümkün değildir.

Peynir Şekeri Nasıl Yapılır?

Peynir şekeri de tüm diğer şeker türleri gibi toz şeker ve su kullanılarak yapılmaktadır. Ayrıca şekerin mayalanması için limon tuzundan da yararlanılmaktadır. Peynir şekerindeki en önemli noktalardan biri bakır kazanlarda yapılmasıdır. Bakırın kendine has yapısı, yapılacak şekerin daha lezzetli olmasını sağlamaktadır. Öncelikle kazana su doldurulmalı ve sonra da üzerine alabildiği kadar şeker tozu eklenmelidir. Şeker tozunun suyun üzerini tamamen kapatması önemlidir. Aksi halde peynir şekerinin istenilen kıvama getirilmesi zorlaşmaktadır. Daha sonra bakır kazanda bulunan su ve şeker ocağa alınmalı ve 100 derecelik sıcaklığa ulaşıncaya kadar karıştırılmalıdır. İstenilen sıcaklığa ulaşıldıktan sonra karıştırma işlemi durdurulmalı ve limon tuzu eklenmelidir. Limon tuzu eklendikten sonra kesinlikle karıştırılmamalıdır. Zira mayalanma işleminin gerçekleşebilmesi için karıştırılmaması gereklidir. Mayalanmanın tamamlanabilmesi için yavaş yavaş karışının sıcaklığı arttırılmalı ve bu işlem karışım 140 dereceye ulaşıncaya kadar devam etmelidir.

Mayalanmanın tamamlanmasının ardından elde edilen peynir şekeri hamurunun soğutulması gereklidir. Bunun için de alttan soğutucu ile beslenmiş sac levhalar kullanılmaktadır. Şeker hamuru sac levhanın üzerine alınmadan önce mısırözü yağı ile iyice yağlanmalıdır. Aksi halde soğuk saca yapışması söz konusudur. On dakika soğutulan hamur daha sonra özel makinelere alınarak buralarda ağartma işlemine tabi tutulmaktadır. Esasında şekerin esas yapılmaya başlandığı aşama da burasıdır. Zira ağartma işleminin ne kadarının yeterli olduğuna tam anlamıyla karar verebilmek ustalık gerektiren bir husustur. Bir sonraki aşamada ise şeker kesilmek üzere kalıplara alınmaktadır. Ancak kesme işleminin daha kolay olabilmesi için bu aşamada hamura balmumu sürülmektedir. Daha sonra kesme makineleri yardımı ile istenilen boyutlara getirilen şekerler eleğe alınmaktadır. Şekerler, elek üzerinde sulama işlemine tabi tutularak daha nemli ve dolayısıyla yumuşak bir hale getirilmektedir. Nemlendirilen şekerlerin üzeri emici özelliği yüksek bezler ile kapatılarak yüzey suları tamamen alınmaktadır. Bu şekilde 6 saat bekletilerek dinlendirilen şekerler, daha sonra paketlenerek satışa sunulmaktadır.

Peynir şekeri üzerinde yer alan son tüketim tarihi her ne kadar uzun olsa da üretildikten sonra çok bekletmeden tüketilmesi daha doğrudur. Çok bekleyen peynir şekerinin bayatlaması ve sertleşmesi söz konusudur.

Peynir Şekeri Hangi Yöremize Aittir?

Peynir şekeri günümüzde Türkiye’nin pek çok yöresinde bulunsa da esas üretim yeri Konya’dır. Ancak Konya’da bu şeker çok daha farklı isimlerle anılmaktadır. Mevlana’yı anma törenlerinde dağıtıldığı için Mevlâna şekeri olarak kullanımı daha yaygındır. Bu anma törenleri esnasında en çok tüketilen yiyeceklerden biri olan peynir şekeri, şehri ziyarete gelen turistler tarafından da büyük bir beğeni toplamaktadır. Mevlâna şekeri üreticiliği, Konya ekonomisine hem istihdam yoluyla hem de gelir getirmesiyle büyük katkı sağlamaktadır.

Peynir Şekerinin Faydaları Nelerdir?

Peynir şekerinin esas tüketim amacı bir fayda elde etmek değil, lezzet açısından doyum yaşayabilmektir. Ancak şeker içerisinde bulunan seratonin hem sakinleştirici hem de mutlu edici bir etki yaratmaktadır. Ayrıca mide ağrısı ya da bulantı gibi durumlarda da peynir şekerinin mideyi yatıştırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Lezzetli bir peynir şekeri tadabilmek için kaliteli ürün satan bir yer tercih edilmelidir. Bu doğrultuda bilinen markalardan şaşmamak önemlidir. Online alışveriş olanakları sayesinde Konya’da bulunan şeker üreticilerinden doğrudan bu ürünü temin edebilmek mümkün hale gelmiştir. Dilerseniz Coğrafi Pazar üzerinden de taze ve en kaliteli peynir şekerlerini sipariş edebilirsiniz. Ayrıca Coğrafi Pazar çok sayıda yöresel ürünü de sizlerin hizmetine sunmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.