Oltu Taşı Tespih Nasıl Anlaşılır?

Oltu taşı doğal taşlar arasında önemli bir yere sahiptir. Maden kanunu ile değerli taş olduğu güvence altına alınmış olan bu taş, nadir bulunan doğal taşlardan biridir. Daha çok tespih üretimi ile özdeş hale gelmiş olan Oltu taşının çok farklı kullanımları da söz konusudur. Yumuşak yapıda olmasından dolayı bu taşın işlenmesi son derece kolaydır. Kolay işlenebilmesi nedeni ile de çok farklı amaçlarla kullanılabilmektedir. Genellikle siyah renkte olan Oltu taşı nadiren de olsa kahverengi ya da koyu yeşil gibi renklerde de olabilmektedir.

Oltu Taşı Ne İşe Yarar?

Orta çağdan beri kullanıldığı bilinen Oltu taşı en çok tespit yapımında kullanılmaktadır. Bunun yanında kolye, küpe, yüzük gibi takıların üretiminde de sıklıkla tercih edilen taşlar arasındadır. Ayrıca eşya ve aksesuarlarda süsleme amacı ile de kullanılmaktadır. Oltu taşının başlıca özelliklerini ve yararlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Negatifliği Giderir: Doğal taşların her birinin farklı bir özelliğe sahip olduğu günümüzde herkes tarafından kabul edilen bir gerçek haline gelmiştir. Bir doğal taş olarak Oltu taşının da bilinen bazı faydaları vardır. Negatif düşünceyi azaltan ve kişinin daha pozitif bir bakış açısına sahip olması açısından bu taş oldukça güçlüdür. Özellikle depresyon ya da ruhsal bunalım sorunları ile cebelleşen bireyler açısından bu taş sakinleştirici bir etkiye sahiptir.
  • Tiroit Tedavisinde Etkilidir: Oltu taşı vücutta biriken elektriğin atılmasına da destek olmaktadır. Özellikle kalabalık kent yaşamının birey üzerinde oluşturduğu elektrik, pek çok hastalığın da tetikleyicisidir. Oltu taşının tiroit başta olmak üzere elektriksel kaynaklı hastalıkları engellediği ve tedavisinde de kolaylık sağladığı bilinmektedir.
  • Astım ve Bronşite Faydalıdır: Astım ve bronşit gibi kronik solunum hastalıkları üzerinde de Oltu taşının bilinen etkisi oldukça fazladır.

Oltu Taşı Hangi İlimizden Çıkarılır?

Oltu taşının ana vatanı Erzurum’dur. Bu taşa adını veren de Erzurum’un Oltu ilçesidir. Tüm dünyada kullanılan Oltu taşının çok büyük bir kısmı bu ilçede çıkarılmaktadır. Ayrıca Oltu taşı hem ilçenin hem de şehrin ekonomisine büyük bir katkı sağlamaktadır. Erzurum’un farklı bölgelerinde de bu taş çıkarılmaktadır. Yöre halkı arasında “kara kehribar” olarak da adlandırılan Oltu taşından imal edilmiş en güzel takılar da Erzurum’da bulunan Rüstem Paşa Bedesteni ya da diğer adı ile Taşhan da sergilenmektedir. Birbirinden yetenekli ustalar tarafından işlenerek takı ve diğer süs eşyalarına dönüştürülen bu taş, şehri ziyarete gelenler tarafından en çok tercih edilen hediyelik eşyalar arasındadır.

Oltu Taşı Hangi İlimizden Çıkarılır?

Oltu Taşı Tespih Nasıl Anlaşılır?

Kendine has özellikleri bulunan Oltu taşı bazen bilinçsiz olarak bazen de kötü niyetle farklı taşlarla karıştırılmaktadır. Özellikle Erzurum ve çevresinde yaygın olarak kullanılan bir diğer siyah taş olan Rus taşı ile Oltu taşı ayırt edemeyenlerin mağduriyet yaşamasına neden olmaktadır. Ancak Oltu taşının anlaşılması son derece kolaydır. Öncelikle bilinmesi gereklidir ki Oltu taşından imal edilen ürünler, Rus taşı, plastik ve diğer değersiz taş türlerine kıyasla daha pahalıdır. Oltu taşından yapılmış iyi bir tespih ya da takı sahibi olmak isteyenler, kesenin ağzını açmaktan kaçınmamalıdır. Çok uygun fiyatlar ile satılan ve Oltu taşı olduğu iddia edilen ürünlerden uzak durulmalıdır. Zira bu taş yalnızca bir doğal taş değil aynı zamanda da değerli bir taştır. Üstelik işlenmesi esnasında yoğun işçilik gerektirdiği için maliyeti daha da yükselmektedir.

Bununla birlikte Oltu taşı teşbihi anlamak için bazı yöntemler de söz konusudur. Bunların başında kızgın iğne gelmektedir. Bir toplu iğnenin ucu çakmak ile ısıtılmalı ve daha sonra Oltu taşında yapıldığı iddia edilen tespih ya da takıya batırılmaya çalışılmalıdır. Eğer erime varsa ve iğne takının içine doğru gömülüyorsa, ürünün sahte olduğu anlaşılmalıdır. Bu test karşısında gerçek Oltu taşının erimesi ya da delinmesi söz konusu değildir. Diğer bir yöntem ise zımparadır. Daha önce kullanılmamış olan bir zımpara ile tespihin ya da takının üzerinde hafifçe zımpara yapılması gereklidir. Eğer zımparada siyah ya da kahverengi tonlarında bir toz kalırsa, orijinal olduğu anlaşılmalıdır. Ancak bu yöntemler takının ve tespihin üzerinde iz kalmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden de güvenilir bir yerden ürün almak, daha doğru olacaktır.

Oltu Taşı Tespih Nasıl Anlaşılır?

1 Yorum

  1. 2 Ocak 2021
    berkay

    Güzel içerik teşekkürler.

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.