Meyve Sabunu Nedir? Tarihçesi Nedir?

İnsanlar tarih boyunca hem güzelliklerini korumak hem de beden temizliklerini yapabilmek için pek çok üründen yararlanmıştır. Özellikle kozmetik endüstrisinin bugün olduğu gibi yaygın olmadığı ve insanların daha basit yollardan temizlik ürünleri üretmek zorunda olduğu dönemlerde çok çeşitli ürünler ortaya koymayı başarmıştır. Öyle ki bu ürünlerden bazıları, estetik güzellikleri ve sağlamış oldukları yarar nedeni ile günümüze dek ulaşmayı başarmıştır. Meyve sabunu olarak adlandırılan sabunlar da bu bağlamda oldukça önemlidir. Adına bakıldığı zaman meyveden yapıldığı anlaşılan bu sabunlar, esasında meyveden yapılmamakta; meyve şeklinde üretilmektedir. Tarihçesi çok eskilere uzanan bu sabun, günümüzde Edirne başta olmak üzere Trakya bölgesinin bazı şehirlerinde yaygın olarak üretilmektedir. Hediyelik eşya olarak da kullanılan meyveli sabunlar hem Türkiye de hem de yurtdışında yoğun bir ilgi ile karşılanmaktadır.

Meyve Sabunu Nedir?

Meyve sabunu normal sabunun belirli yöntemler ile şekillendirilmesi ve boyanması yolu ile elde edilen meyve biçimindeki sabunlara verilen addır. Temizlikte kullanılmasının yanı sıra estetik açıdan da oldukça güzel bir görünüme sahiptir. Normal sabun yapmak için yalnızca sabun malzemeleri kullanılırken, meyveli sabun yapabilmek için el yeteneğine de gereksinim duyulmaktadır. Zira meyve sabunlarının yapımında sanatsal bir yön de bulunmaktadır. Günümüzde yaklaşık 50 farklı meyve örnek alınarak sabunlar üretilmektedir.

Meyve sabunu yapmak için öncelikle dolon ya da beyaz sabun adı verilen madde temin edilmelidir. Bunun yanında rende, sıcak su, kumaş ya da gıda boyası, cila, çeşitli kalınlıklarda sulu boya fırçaları ve ince demir tellere gereksinim duyulmaktadır. Tüm bu malzemeler hazırlandıktan sonra, öncelikle beyaz sabunun içi ılık su dolu bir leğene rendelenmesi gereklidir. Sıcak su içerisinde karıştırılarak hamur haline gelmesi sağlanan bu madde, daha sonra yoğrularak yapılmak istenilen meyvenin şekline getirilmelidir. El yeteneği de tam olarak bu noktada devreye girmektedir.

Estetik yönü ağır basan meyve sabunlarında, meyve şeklinin doğru verilebilmesi büyük önem taşımaktadır. Şekil verilen sabunlar daha sonra hiçbir işleme tabi tutulmadan 2 ya da 3 gün boyunca serin bir ortamda dinlendirilmelidir. Bu aşamadan sonra ise meyve boyası ya da kumaş boyası kullanılarak meyvelerin orijinal renkleri verilmelidir. Gıda boyası ile tüm renkleri elde etme olanağı bulunmadığı için, kumaş boyası ile daha fazla renk çeşidine ulaşabilmek mümkündür. Sapı bulunan meyveler için ince demir tellerden sap yapılarak meyveye takılmalıdır. Boyama işleminin tamamlanmasının ardından sabunlar bir süre kurutulmalı ve daha sonra da cila ile cilalanmalıdır. Bu sabunların gerçekten meyveye benzemesi ve daha parlak renkte olması açısından önem arz etmektedir.

Meyve sabunlarının kokulu olması için de meyve esanslarından yararlanılması mümkündür. Hangi meyve örnek alınarak sabun yapılacaksa, o meyvenin esası sabuna katılmalıdır. Esans kullanmanın mümkün olmadığı durumlarda ise beyaz sabun maddesi yerine kokulu sabun kullanarak bu sorunun üstesinden gelebilmek olanaklıdır.

İlginizi Çekebilir: Kestane Şekeri Nasıl Yapılır? Kestane Şekeri Hangi İlimize Aittir?

Meyve Sabunu Nedir?

Meyve Sabunu Tarihçesi Nedir?

Meyve sabununun tarihçesi 16.yüzyıla kadar uzanmaktadır. Osmanlı Devleti’nin bu dönemlerinde Edirne’de yapılmaya başlanan ve içerisine misk ile gül gibi esansların eklendiği sabunlar, kısa sürede büyük ilgi görmeye başlamıştır. Daha sonra Osmanlı sarayında da kullanılmaya başlanan meyve sabunu bu yüzden saray sabunu olarak da adlandırılmaktadır. Ayrıca devlet, yabancı misafirlerine sunmuş olduğu hediyeler arasına meyve sabunlarını da eklemiştir. Osmanlı Devleti’nin son dönemine gelinceye kadar meyve sabunları Edirne’nin en büyük geçim kaynakları arasında yer almıştır. Günümüzde de Edirne başta olmak üzere Trakya’nın bazı şehirlerinde meyve sabunları üretilmekte ve hem yurt içinde hem de yurt dışında alıcı bulmaktadır.

Meyve Sabunu Faydaları Nelerdir?

Meyve sabunları, içerisine katılan esanslar sayesinde vücudun uzun süre hoş bir koku ile kalmasını sağlamaktadır. Yapay kokuların taşıdığı cilt kanseri riski, meyve sabunlarında kullanılan doğal esanslar nedeni ile ortadan kalkmıştır. Bununla birlikte meyve sabunları estetik açıdan da büyük bir değer taşımaktadır ve banyolarda süs eşyası olarak da tercih edilmektedir. Ayrıca kullanılacak esansın ya da sabun maddesinin niteliğine göre meyve sabunlarının sağlayacağı çeşitli yararlar bulunmaktadır. Cildin doğal yönden nemlendirilmesi, gözeneklerde biriken kirlerin temizlenmesi, derideki tahrişleri iyileştirmesi gibi faydalar bunlardan en çok bilinenleridir.

İlginizi Çekebilir: Gül Yağı Evde Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Meyve Sabunu Nedir?

1 Yorum

  1. 2 Ocak 2021
    berkay

    sabuna meyve şeklinin verilmesi bana göre tamamen kapitalizmin bir oyunu gibi gelirdi ne gerek varki derdim, bu bilgileri öğrendikten sonra fikrim değişti.

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.