Lüle Taşı Ne İşe Yarar? Faydaları..

Lüle Taşı Hangi Şehrimize Ait Lüle Taşı Faydaları Nelerdir

Dünyanın farklı bölgelerinde yerin altından çıkarılan çok sayıda maden ve değerli taş bulunmaktadır. Değerli taşlar süs eşyası ya da takı yapımında daha çok kullanılırken, sağlamış oldukları yararlar nedeni ile farklı amaçlarla da kullanılabilmektedir. Türkiye de değerli taş varlığı açısından oldukça zengin bir ülkedir. Yurt içerisinde çıkarılan değerli taşlar iç pazarda sıklıkla yer alırken, aynı zamanda dış pazarlara da satılarak ihracat geliri elde edilmektedir. Bu doğrultuda Türkiye’de yaygın olarak bulunan taşlardan biri de lüle taşı olarak adlandırılan taştır. Estetik görünümü, yapısı ve kullananlara sağlamış olduğu yararlar nedeni ile bu taşa duyulan talep oldukça yüksektir.

Lüle Taşı Ne İşe Yarar?

Lüle taşı ne işe yarar sorusuna cevap vermeden önce, bu taşı tam anlamıyla tanımak daha yerinde olacaktır. Dünyada ilk kez Almanya’da bulunan bu taş, bulan kişinin isteği üzerine küresel ölçekte Sepiolite olarak adlandırılmıştır. Lületaşı temelde magnezyum ve silisyum minerallerinden meydana gelen bir kayaç türüdür. Lüle taşının dayanıklılık düzeyi oldukça yüksektir. Yere düşmesi ya da çarpma gibi durumlar ile karşı karşıya gelmesi halinde kırılması söz konusu değildir. Bununla birlikte gözenekli bir yapıya sahip olmasından dolayı, su içerisine bırakıldığı zaman dağılmaktadır. Ayrıca lüle taşı ateşe karşı da oldukça dirençlidir. Dünyanın farklı yerlerinde yapılan kazılardan elde edilen bulgulara göre bu taş yaklaşık 5 bin yıldır insanlar tarafından kullanılmaktadır. Türkiye’de ise yaklaşık 300 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Kolay işlenebilir bir yapıda olması nedeni ile lüle taşının takı ya da süs eşyası yapımında kullanımı oldukça yaygındır. Yer altından çıkarıldığı zaman nemli bir yapıda olan bu taş, yapısından bulunan nemden dolayı rahatlıkla işlenebilmektedir. Gözenekli bir yapıya sahip olması, nikotin emilimi sağlamaktadır. Bu yüzden de lüle taşı pipo yapmak için kullanılan taşlar arasında önemli bir yere sahiptir. Bunun yanı sıra endüstriyel alanlarda da lüle taşından yararlanılmaktadır. İyi bir emici olması nedeni ile filtre ve yalıtım amacıyla bu taş kullanılmaktadır. Ayrıca büyük parça lüle taşlarının oyulması ile lületaşından heykel yapımı da son yıllarda giderek popüler hale gelmiştir.

İlginizi Çekebilir: Şalgam Suyu ve Turşusu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Lüle Taşı Ne İşe Yarar

Lüle Taşının Faydaları Nelerdir?

Lüle taşının 5 bin yıldır insanlar tarafından kullanılmasının ve her geçen gün daha yaygın hale gelmesinin temelinde, bu taşın sunduğu faydalar bulunmaktadır. Lüle taşı kullanımının sağladığı yararlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Tiroit Bezlerinin Çalışmasını Düzenler: Tiroit bezleri, insan vücudunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu bezlerin düzgün çalışmaması da pek çok rahatsızlığın baş göstermesine yol açmaktadır. Oturma ortamlarında ya da bireylerin üzerlerinde bu taşı bulundurması, tiroitlerin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek sağlamaktadır.
 • Hafızayı Kuvvetlendirir: Gündelik hayatın stresi içerisinde genç ya da yaşlı tüm bireylerde unutkanlık başta olmak üzere bazı hafıza sorunları görülebilmektedir. Lüle taşı hafıza gücünün arttırılması ve unutkanlığın azaltılması açısından da oldukça etkilidir. Bunun için taşın doğrudan insan bedeni ile temas etmesine özen gösterilmelidir.
 • Ağır Metallerden Korur: Bireyler gün içerisinde yiyeceklerde ya da bulundukları ortamlarda bazı ağır metallere maruz kalabilmektedir. Bu metal birikimi zaman içerisinde kanser gibi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Vücuda giren ağır metalleri engellemek ya da etkilerini azaltmak için de lüle taşlarından sıkılıkla yararlanılmaktadır.
 • Cilt Güzelliği Sağlar: Lüle taşının cilt güzelliği üzerindeki etkisi çok eski dönemlerden beri bilinmektedir. Özellikle eski çağlarda lüle taşının bu amaçla kullanıldığına dair pek çok kalıntı mevcuttur.

Lüle Taşı Hangi Şehrimize Ait?

Lüle taşı dünya üzerinde pek çok bölgeden çıkarılmaktadır. Türkiye’de de Eskişehir bu taşın en yoğun olarak çıkarıldığı yerdir. Bu yüzden de Türkiye içerisinde Eskişehir taşı olarak da adlandırılmaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarında lüle taşının işlenebilmesi ve daha değerli hale getirilebilmesi için çok çaba sarf edilmiştir. Bu sayede ülkemizden çıkarılan lüle taşları işlenmek için yurtdışına gitmek yerine, Eskişehirli ustalar tarafından işlenebilme olanağına kavuşmuştur. Bugün hem yurt içinde hem de yurt dışında Türk ustaların işlemiş olduğu lüle taşları yoğun bir taleple karşılaşmaktadır. Özellikle bu taştan yapılan pipolar, pipo kullanıcıları tarafında sıklıkla tercih edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kestane Şekeri Nasıl Yapılır? Kestane Şekeri Hangi İlimize Aittir?

Lüle Taşı Hangi Şehrimize Ait?

1 Yorum

 1. 2 Ocak 2021
  berkay

  Güzel içerik. Teşekkürler.

  Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.