Lokum Hangi Yöremize Aittir?

Lokum Hangi Yöremize Aittir?

Lokum Türkiye’nin dünya çapında bilinen yerel lezzetlerinden biridir. Lezzetli bir şekerleme türü olan lokumun, günümüzde çok farklı türleri mevcuttur. Anadolu topraklarında 15.yüzyıldan itibaren üretilen ve saraylarda hem tüketilen hem de önemli misafirlere ikram edilen Türk lokumu, birden fazla şehirde üretilmektedir. Güçlü bir karbonhidrat kaynağı olan lokumun, böbrek ve karaciğer hastaları için çok iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca lokum üretiminin yapıldığı bazı şehirlerde yaraların ve çıbanların üzerine merhem olarak lokum sürüldüğü de görülmektedir. Oldukça zorlu bir üretim sürecinden geçen lokumun evde üretilmesi oldukça zor. Ancak gerçek bir lokum tadabilmek için doğru yerden satın almaya da dikkat edilmelidir. Kaynağı belli olmayan, açık halde satılan lokumlar yerine doğrudan üreticileri ve bilindik markaları tercih etmek, daha doğru olacaktır. Özellikler günümüzde internetin sağlamış olduğu imkanlar sayesinde farklı şehirlerde bulunan alıcılardan da sipariş verebilmek mümkündür.

Lokum Hangi Yöremize Aittir?

Türkiye’de lokumu ile meşhur tek bir ilden söz etmek mümkün değildir. Zira birkaç şehir arasında eski zamandan beri yaşanmakta olan tatlı bir lokum çekişmesi bulunmaktadır. Ancak lokum denilince akla gelen şehirlerin başında Afyonkarahisar gelmektedir. Aynı zamanda Afyon kaymağı ile de nam salmış olan bu şehirde son derece lezzetli lokumlar üretilmektedir. Afyon’un yanı sıra Karabük de lokum üretiminde iddialı şehirlerden biridir. Kente özel olarak üretilen Safranbolu lokumu hem Türkiye’de hem de dünyanın farklı bölgelerinde yoğun bir talep ile karşılaşmaktadır. Bu lokumu, diğer lokumlardan ayıran farklı yönleri bulunmaktadır. Lokuma dair iddialı olan bir diğer kent ise İzmit’tir. Daha çok pişmaniyesi ile ön plana çıkan İzmit’te de son derece kaliteli lokumlar üretilmekte ve pazarlara sunulmaktadır. Bu durum Türkiye’nin lokum üretimi bakımından büyük bir çeşitliliğe ve zenginliğe sahip olduğunu göstermektedir.

Lokum Hangi Yöremize Aittir?

Safranbolu Lokumu Nasıl Yapılır?

Safranbolu lokumu, Türkiye’de üretilen lokum türleri arasında ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Tamamen yerel ve yöresel bir ürün olması ve farklı bir şehirde üretilmemesinin yanı sıra içerisinde bulunan maddeler itibarıyla da Safranbolu lokumu farklılık göstermektedir. Safranbolu lokumunun yapımında toz şeker, su nişasta ve sitrik asidin yanı sıra safran da kullanılmaktadır. Ayrıca lokumda elde edilmek istenilen aromaya göre aroma vericiler ve kuruyemiş parçacıkları da kullanılmaktadır. Neredeyse tüm lokumların ortak malzemeleri olan şeker tozu, nişasta, su ve sitrik asit yaklaşık 2 saat boyunca bir kazana alarak kaynatılmaktadır. Bu kaynatma işleminin orta ateşte yapılması, lezzet yoğunlaşmasının sağlanması açısından önemlidir. Yüksek ateş kaynama süresini azaltsa da kıvam oluşumu hususunda istenilen yeterliliği sağlamamaktadır.

Ana malzemelerin kaynatılmasının arından Safranbolu lokumuna has bir malzeme olan safran da karışıma eklenmelidir. Safranın eklenmesi ile birlikte lokum hamuru bir süre daha karıştırılmalı ve sonrasında da aroma verme işlemi yapılmalıdır. Gerçek Safranbolu lokumlarında aroma için doğal aroma vericiler kullanılmaktadır. Bu sayede daha yoğun lezzetli, daha kaliteli ve daha sağlıklı lokumlar elde edilebilmektedir. Ayrıca tercihe göre lokuma Antep fıstığı, fındık, badem ya da daha farklı kuruyemişlerin eklenmesi de mümkündür. Eklenen bu malzemeler de iyice karıştırılarak homojen bir hale getirildikten sonra bir süre soğumaya bırakılmaktadır. Son aşamada ise hazırlanan lokumlar kalıplara yerleştirilerek kesim makinelerinden geçirilmekte ve kesildikten sonra da paketlenmektedir. Safranbolu lokumunu diğer lokum türlerinden ayıran en önemli özelliği ağızda kolayca erimesi ve boğazda yakıcı tat bırakmamasıdır. İçerisinde bulunan safrandan dolayı bu lokum daha esnek bir yapıdadır.

Safranbolu Lokumu Nasıl Yapılır?

Safranbolu Lokumunun Çeşitleri Nelerdir?

15.yüzyılda henüz şeker kullanımının bu denli yaygın olmamasından dolayı Safranbolu lokumunun üretiminde şeker yerine bal ya da pekmez kullanımı daha yaygındı. Ancak günümüzde bal ve pekmez kullanarak üretilen lokum neredeyse yok gibidir. Safranbolu lokumunun çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Hem Türkiye hem de dünya çapında ün kazanmış olan bu lokum, her damak zevkine hitap edebilmek adına farklı aromalar ile üretilmektedir. Çifte kavrulmuş Antep fıstıklı, güllü, Hindistan cevizli, sakızlı ve fındıklı Safranbolu lokumları en çok tercih edilen çeşitlerdendir. Safranbolu’ya özgü bu lezzetli lokumları dilerseniz Coğrafi Pazar üzerinden doğrudan sipariş edebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’nin dört bir yanına ait yöresel lezzetleri de web sitemizde bulabilirsiniz.

Safranbolu Lokumunun Çeşitleri Nelerdir?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.