Künefe Hangi Yöremize Aittir?

Künefe Hangi Yöremize Aittir?

Binlerce yıllık tarihi ile Anadolu çok sayıda lezzete ev sahipliği yapmaktadır. Anadolu mutfağından çıkan ürünler, bugün dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan tarafından severek tüketilmektedir. Özellikle tatlı konusunda zengin bir portföye sahip olan ve her kentinde en an az bir meşhur tatlı bulunan Anadolu’nun en sevilen lezzetlerinden biri de künefe olarak bilinen tatlıdır. Uzayan peyniri, çıtır kadayıfı ve enfes lezzeti ile neredeyse tüm dünyaya yayılan bu tatlı çok farklı biçimlerde servis edilmektedir. Restoranlarda ya da tatlıcılarda satılan künefeleri tüketmek istemeyen ve evde kendi tatlısını yapmak isteyenler açısından onlarca künefe tarifi bulunmaktadır. Esasında künefenin yapılma biçimi aynı olsa da esas farklılık sunum ve renklendirme için kullanılan malzemelerde ortaya çıkmaktadır. Evde künefe yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir dizi hassas nokta bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edilerek lezzetli bir tatlı deneyimi yaşamak mümkündür.

Künefe Hangi Yöremize Aittir?

Günümüzde Türkiye’nin tüm şehirlerinde farklı tarifler ile künefe yapılmaktadır. Ancak künefenin esas çıkış noktası Antakya’dır. Her ne kadar bazı şehirler ile Hatay sürekli olarak bu tatlı üzerinden çekişme yaşasalar da künefenin Hatay’a ait olduğu dünyaca kabul edilmiş bir gerçektir. Künefenin ortaya çıkış serüveni incelendiği zaman, bu tatlının Yemen’e giden Osmanlı askerleri tarafından yurda dönerken getirildiği görülmektedir. Türkiye’de ilk olarak Hatay’a ve daha sonra da Mersin’e gelmiş olan künefe, o zamandan beri bu iki şehirde yaygın olarak yapılmaktadır. Ancak 1930’lı yıllardan sonra Hatay bu konuda açık ara öne geçmiş ve Türkiye’nin tüm yerinde bu tatlı Hatay ile özdeş bir şekilde anılmaya başlamıştır.

İlginizi Çekebilir: Şalgam Suyu ve Turşusu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Künefe Hangi Yöremize Aittir?

Evde Künefe Nasıl Yapılır?

Evde kendi künefesini yapmak isteyenler için çok basit tarifler bulunmaktadır. Esasında künefe yapımı zor olan bir tatlı değildir. Ancak malzemelerin doğru kullanılması ve pişirme süresinin iyi ayarlanması ile sunum şıklığı önem arz etmektedir. Malzeme olarak 300 gram tereyağı, 1 kilogram tel kadayıf ve 750 gram tuzsuz Antakya peyniri hazırlanmalıdır. Tatlı piştikten sonra direk şerbet dökülmesi gerektiğinden dolayı, şerbetin önceden kaynatılarak hazır halde bekletilmesi daha doğrudur. Künefeye dökülecek şerbet sıcak olmalıdır. İlk olarak kadayıf yarımşar kiloluk iki parçaya ayrılmalı ve bakır tepsi içerisinde önce bir kısım tel tel ayrılmalıdır. Bu ayırma işleminin daha kolay olması ve tepsinin dibinin tutmaması için dibi bolca yağlanmalıdır. Kadayıfın bir yarısı iyice açılıp tepsiye dizildikten sonra tuzsuz Antakya peyniri parça parça tepsinin her yerine eşit bir şekilde yayılmalıdır. Daha sonra kadayıfın kalan diğer yarısı da açılmalı ve peynirin üzerine serilmelidir. İki kadayıf tabakasının sıkışması için hafifçe bastırılması yeterlidir. Kadayıflara fazla bastırmak, daha fazla sıkışmalarına ve içine sıcaklık ile yağın geçmemesine neden olmaktadır. Daha sonra tepsi kısık ateş üzerinde pişirilmeli ve alt yüzü kızardıktan sonra dikkatli bir şekilde diğer yüzü de kızartılmalıdır.

Künefenin yapımı kadar servis edilmesi de önem arz eden bir husustur. Bunun için Türkiye’nin çok farklı bölgelerinde, farklı yöntemler kullanılmaktadır. Künefenin üzerini süslemek için genellikle Antep fıstığı kullanılmaktadır. Bu fıstık çekilmiş toz halde olabileceği gibi, iri kıyılmış parçacıklar biçiminde de olabilmektedir. Ayrıca lezzetini artırması ve görselliğine katkı sağlaması için dondurma ya da kaymak ile birlikte künefe servisi yapmak da olanaklıdır. Künefenin çıkış noktası olan Hatay’da kış aylarında kaymak ile yaz aylarında ise dondurma ile birlikte künefe servisi yapılmaktadır. Ayrıca tatlı ile birlikte süt ve çeşitli meyve servislerinin yapılması da sıklıkla görülen bir durumdur. Olanaklar dahilinde künefenin yanında zengin sunum servisleri yapılmalı ve daha zengin bir tatlı deneyimi sağlanmalıdır.

Künefe Şerbeti Nasıl Hazırlanır?

Künefe için kullanılacak şerbetin önceden hazırlanması ve kısa bir süre soğumaya bırakılması önemlidir. Bunun için de künefeden önce şerbet hazırlanmalıdır. Şerbet için 1,5 su bardağı toz şeker ve 1,5 su bardağı ılık su bir tencereye alınmalıdır. Toz şeker ve su karışımı kısık ateşte kaynayıncaya kadar sürekli olarak karıştırılmalı ve kıvamını bulması sağlanmalıdır. İstenilen kıvama gelen şerbete 1 yarım limon sıkılmalı ve tekrardan birkaç dakika daha karıştırılmalıdır. Sonrasında ise şerbet ocaktan alınarak serinlemeye bırakılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Kestane Şekeri Nasıl Yapılır? Kestane Şekeri Hangi İlimize Aittir?

Künefe Şerbeti Nasıl Hazırlanır?

1 Yorum

  1. 2 Ocak 2021
    berkay

    sevdiğim bir tatlıdır kendisi üzerinde kaymaklı dondurma ile mükemmel olur. Teşekkürler bilgiler için

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.