Gül Yağı Evde Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

İnsanoğlu açısından bitki yağlarından ve özlerinden yararlanmanın tarihi, binlerce yıl geriye gitmektedir. Bitkilerin yararlı yönleri, özlerinde gizlidir. Bu özün çıkarılması ya da diğer bir değişle bitkinin yağının alması, sağlayacağı faydadan tam olarak istifade edebilme olanağı sağlamaktadır. Gül yağı da tarih boyunca en sık kullanılan bitkisel yağ çeşitlerinden biridir. Sağlamış olduğu faydaları nedeni ile gül yağının kullanım alanı oldukça geniştir. Türkiye’de gülün anavatanı olarak bilinen Isparta’da yetiştirilen güllerin önemli bir kısmı gül yağına çevrilmektedir.

Gül yağı kullanmak isteyen bireyler, aktarlarda ve bitkisel ürün satan mağazalarda bunu bulabilecekleri gibi, kendileri de evlerinde yapabilmektedir. Ancak evde yapılan gül yağının yoğunluğu, hazır satılan gül yağları kadar yüksek değildir. Yağı alınmak üzere en çok tercih edilen gül türü, pembe renkli olan güllerdir.

Gülyağı Ne İşe Yarar?

Gül yağının tüketenlere sağlamış olduğu faydaları oldukça fazladır. Bu yüzdendir ki tarih boyunca saraylardan gül yağı hiç eksik olmamıştır. Gül yağının sunduğu yararları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Saç Köklerini Güçlendirir: Gül yağının dış görünüm üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Saç köklerini güçlendirici niteliği, bu konuda en bilinen özelliklerinden biridir. Banyodan hemen önce gül yağı ile saç diplerine masaj yapmak, daha güçlü saç köklerine sahip olmaya yardımcı olmakta ve saç dökülmesin büyük ölçüde engellemektedir.
 • Ciltte Kırışıklığı Önler: Cilt açısından da gül yağının sağlamış olduğu yararlar oldukça fazladır. Cilde gül yağı maskesi yapılması ya da gül suyu ile masaj yapılması kırışıklıkları önleyici etkiye sahiptir. Bununla birlikte cildin daha parlak bir yapıya ulaşması ve daha pürüzsüz görünmesi açısından da gül yağından yararlanılmaktadır. Ayrıca sivilceler ile mücadelede de kullanılmaktadır.
 • Sakinleştirici Etkiye Sahiptir: Gülden elde edilen yağ ile vücuda masaj yapmanın sakinleştirici yönünün olduğuna dair bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Özellikle şakaklarda ve ayaklarda bu yağ ile yapılan masajlar, ruhsal rahatlama sağlamaktadır. Depresyon ve stresin yaratmış olduğu etkileri azaltma etkisi de mevcuttur.
 • Cildi Temizler: Her ne kadar yıkanırsa yıkansın, cildin gözeneklerine yerleşmiş olan kir zerrecikleri bulunmaktadır. Bunların çıkarılmaması, cildin havasız kalmasına yol açmaktadır. Gül yağı cildin derinlemesine temizlenmesine imkân tanımaktadır. Bu sayede cilt daha canlı ve temiz bir görünüme kavuşmaktadır.
 • Cinsel İsteği Artırır: Gül yağı sahip olduğu aromatik kokusu sayesinde cinsel istek üzerinde de harekete geçirici bir yöne sahiptir.

İlginizi Çekebilir: Antep Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? Yer Fıstığı Nerede Üretilir? Antep Fıstık Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Evde Gül Yağı Nasıl Yapılır?

Evde gülden yağ elde etmek oldukça kolaydır. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da mevcuttur. Öncelikle 8 su bardağını dolduracak kadar gül yaprağı ve 1 su bardağı da saf zeytinyağı hazır edilmelidir. Bazı tariflerde güllerin yalnızca yaprağını değil, dallarını ve yeşil yapraklarını da kullanmak gerektiği belirtilmektedir. Ancak yalnızca gül yaprağı kullanılarak elde edilen yağlar daha yoğun ve daha etkilidir. İlk olarak bir tencereye su doldurulmalı ve kaynatılmalıdır. Daha sonra 1 su bardağı saf zeytinyağı bir kavanoza doldurulmalı ve kaynamış su ile dolu olan tencerenin ortasında 15-20 dakika kadar bekletilmelidir. Burada amaç, zeytinyağının ısınması ve gülde bulunan yağ ile aromayı daha iyi bir şekilde alabilmesidir. Kavanoz tencerede beklerken, bir yandan da gül yapraklarının blender ya da tahta kaşık yardımı ile iyice ezilmesi gereklidir. Daha sonra ezilen gül yaprakları, zeytinyağı dolu kavanoza boşaltılmalı ve iyice karıştırılmalıdır. Elde edilen bu karışım, hava almayacak şekilde kapatılmalı ve güneşte beklemeye bırakılmalıdır. Bu bekleme süresinin uzun olması, daha kaliteli gül yağı elde edebilmek açısından önem arz etmektedir. Yağın güneş altında bekleme süresi asgari 7 gün olmalıdır.

Gül Yağı Nasıl Kullanılır?

Gül yağı kullanımında da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Hazır halde satılan gül yağları, saf halde olduklarından dolayı cilt üzerine doğrudan uygulanmaları doğru değildir. Bu durumda ciltte tahriş meydana gelmesi mümkündür. Gül yağının zeytinyağı ile açılması ve sonra kullanılması tavsiye edilmektedir. Evde üretilen zeytinyağları çok yoğun olmadığından dolayı, doğrudan kullanılmasının bir sakıncası yoktur. Gül yağının vücutta kokusunun kalması istenilen durumlarda, öncelikle ince bir vazelin tabakası yapılmalı, sonradan üzerine yağ çekilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Karpuz Faydaları Nelerdir? Karpuz Nasıl Yetiştirilir? Karpuz Nasıl Seçilir?

Gül Yağı Nasıl Kullanılır?

3 Yorum

 1. 17 Aralık 2020
  Tuğberk Soner Küçük

  Güzel bir içerik işime yarar mı bilmiyorum her şey için teşekkürler

  Cevapla
 2. 17 Aralık 2020
  orkun

  On numara içerik bayıldım teşekkürler.

  Cevapla
 3. 17 Aralık 2020
  Atakan

  Bilgi için teşekkürler

  Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.