Ekmek Kadayıfı Hangi Şehrimize Aittir?

Ekmek Kadayıfı Hangi Şehrimize Aittir? Nasıl Yapılır?

Türk mutfağı, tatlı çeşitliliği bakımından dünyanın önde gelen mutfakları arasında yer almaktadır. Öyle ki ülkenin neredeyse her şehrinde farklı bir tatlı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlilik, Türk mutfağının yurtdışında da en çok talep gören mutfaklardan biri haline getirmiştir. Türk mutfağında bilinirliği en yüksek olan tatlılardan biri de ekmek kadayıfı olarak bilinen tatlıdır. Enfes görünümü ve lezzeti ile özellikle Ramazan aylarının en sık tüketilen tatlılarından biri olan ekmek kadayıfının, farklı yörelere göre farklı yapım çeşitleri de bulunmaktadır. Ancak gerçek lezzeti alabilmek adına her tatlıyı meşhur olduğu yerde yemek, daha doğru olacaktır.

Hazır olarak satılan ürünleri tercih etmeyen bireyler açısından ekmek kadayıfının evde yapımı için pek çok pratik tarif bulunmaktadır. Bu tarifler sayesinde bireylerin evde kolaylıkla ekmek kadayıfı yapabilmesi mümkündür. Ancak ekmek kadayıfının yapımında dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar da bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edilmesi, daha lezzetli bir tatlı deneyimi açısından oldukça önemlidir.

Ekmek Kadayıfı Hangi Şehrimize Aittir?

Ekmek kadayıfı Afyonkarahisar’a ait bir tatlıdır. Her ne kadar Türkiye’nin farklı bölgelerinde de bu tatlıyı bulabilmek mümkün olsa da esas vatanı Afyon’dur. Aynı zamanda kaymağı ile de meşhur olan Afyon’da, kaymak kullanılarak yapılan ekmek kadayıfları büyük talep görmektedir. Afyon’dan doğan bu lezzet hem yurt içinde hem de yurt dışında büyük bir ilgi ile karşılanmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Antep Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? Yer Fıstığı Nerede Üretilir? Antep Fıstık Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Ekmek Kadayıfı Hangi Şehrimize Aittir?

Ekmek Kadayıfı Nasıl Yapılır?

Evde kendi ekmek kadayıfını yapmak isteyenler, öncelikle gerekli olan malzemeleri temin etmelidir. Bu malzemeler şunlardır:

  • 3 adet yumurta
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 3 su bardağı un
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya

Yukarıda sayılan malzemeler, ekmek kadayıfının hamuru için gerekli olan malzemelerdir. Hamur için öncelikle yumurtalar ve toz şeker derin bir kaba alınmalı ve köpürünceye kadar çırpılmalıdır. Karışımın köpürmeye başlaması ile birlikte un, kabartma tozu ve vanilya da eklenmeli sonra hepsi birlikte yeniden karıştırılmalıdır. İyice homojen biçimde karıştırılan bu hamur, daha önceden ısıtılmış 180 derece sıcaklıktaki fırında 20-25 dakika boyunca pişirilmelidir. Pişen hamur bir kenara alıp soğumaya bırakılmalıdır. Diğer yandan da ekmek kadayıfının kreması hazırlanmalıdır. Krema için de 2,5 su bardağı süt, 3 yemek kaşığı un, 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi, 4 yemek kaşığı şeker ve 1 paket de vanilya hazır bulundurulmalıdır. Ekmek kadayıfı kreması için öncelikle süt, un ve şeker bir tencereye alınarak pişirilmelidir. Pişirme işlemi boyunca malzemeler sürekli olarak karıştırılmalı ve dibinin tutmamasına özen gösterilmelidir. Karışım, muhallebi kıvamına gelinceye kadar bu işleme devam edilmelidir. Bu kıvam elde edildikten sonra tencere ocaktan alınmalı ve Hindistan cevizi ile vanilya da eklenerek karıştırılmalıdır. Daha sonra krema da kenara alınarak soğumaya bırakılmalıdır.

Soğumaya bırakılan kek düzgün bir şekilde ortadan ayrılmalı ve bir parçası düz bir tepsiye yerleştirilmelidir. Sonrasında üzerine bir sıra şerbet dökülmeli ve birkaç dakika boyunca şerbeti çekmesi için beklenmelidir. Hamurun şerbeti çekmesinin ardından hazırlanan krema eşit bir şekilde kekin üzerine yayılmalıdır. Daha sonra kekin diğer parçası da kremanın üzerine kapatılmalıdır. Kalan şerbet de üst hamurun üzerine eşit bir biçimde dökülmeli ve iyice çekmesi sağlanmalıdır. Daha sonra ekmek kadayıfı servis için 1 gece buzdolabında bekletilmelidir.

Ekmek Kadayıfı Şerbeti Nasıl Hazırlanır?

Ekmek kadayıfının şerbeti için 3 su bardağı toz şeker ve 3 su bardağı su gereklidir. Ancak ekmek kadayıfı şerbeti, diğer tatlılarda kullanılan şerbetlerden farklı olarak karamel biçiminde yapılmaktadır. Bunun için de öncelikle yalnızca toz şeker bir tencereye alınmalı ve kısık ateşte karamel kıvamına gelinceye kadar sürekli olarak karıştırılmalıdır. Toz şeker tamamen sıvı hale geldikten sonra ise yavaş yavaş su eklenmelidir. Şerbete suyun eklenmesi, yeniden katılaşmasına neden olacaktır. Karışım yeniden sıvı hale gelinceye kadar kısık ateşte bekletilmeli ve istenilen sıvı kıvam elde edildikten sonra ocaktan alınarak soğumaya bırakılmalıdır.

Ekmek kadayıfının dinlendirilmeden servis edildiği zaman, yoğun lezzeti tam olarak anlaşılamamaktadır. Bu yüzden de en az 1 gece dinlendirilmelidir. Hazırlanan ekmek kadayıfının kaymak ya da dondurma ile servis edilebilmesi tavsiye edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Karpuz Faydaları Nelerdir? Karpuz Nasıl Yetiştirilir? Karpuz Nasıl Seçilir?

Ekmek Kadayıfı Şerbeti Nasıl Hazırlanır?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.