Dondurma Hangi Yöremize Aittir?

Dondurma Hangi Yöremize Aittir?

Dondurmanın ilk olarak nasıl ortaya çıktığına dair pek çok rivayet bulunmaktadır. Bunların içinden en kabul göreni, Çinlilerin yaklaşık 3000 yıl önce dağlardan topladıkları karlara bal ve meyve ekleyerek yemeleridir. Zamanın ilerleyişine bağlı olarak, dondurmanın yapılışında da değişiklikler meydana gelmiştir. Dondurma özellikle sıcak yaz aylarında lezzetli bir serinleme yakalayabilmek adına en sık tüketilen yiyeceklerden biridir. Neredeyse dünyanın tüm bölgelerine yayılmış olan dondurmanın, ülkelere göre farklı biçimleri mevcuttur. Dondurma konusundaki bu çeşitlilik, Türkiye içinde de geçerlidir. Hayvancılığın ve süt çeşitliliğinin yüksek olduğu Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde farklı tariflerle yapılan dondurmalara rastlamak mümkündür. Ancak Türkiye’deki bazı kentler adeta dondurma ile özdeş hale gelmiştir.

Evde Dondurma Nasıl Yapılır?

Gerçek anlamı ile dondurmanın evde yapılabilmesi oldukça zordur. Zira bunun için kullanılan farklı ekipmanlar bulunmaktadır. Ancak basit bazı malzemeler ile evde yapılabilecek dondurma tarifleri de bulunmaktadır. Evde kendi dondurmasını yapmak isteyenler ilk olarak 1 paket krema, 1,5 litre süt, 1 tatlı kaşığı salep ve 1 su bardağı da toz şeker hazırlamalıdır. Hazırlanan bu malzemeler orta büyüklükte bir tencereye alınarak mikser yardımı ile iyice karıştırılmalıdır. Daha sonra bu karışım kısık ateşe konularak kaynayıncaya kadar karıştırılmaya devam edilmelidir. Kaynatma işleminin yüksek ateşte yapılması, dondurmada lezzet kaybının yaşanmasına neden olmaktadır. Kaynayan karışım hafif bir kıvam aldıktan sonra ateşten alınmalı ve farklı bir kaba aktarılarak 6 saat boyunca buzlukta bekletilmelidir. Bu bekleme süresi esnasında 2 saatlik aralıklarla karışım dolaptan çıkarılarak birkaç dakika boyunca karıştırılmalıdır. 6 saatin sonunda dondurucudan çıkarılan karışım mikser yardımı ile yaklaşık 40 dakika kadar karıştırılmalıdır. Ancak giderek sert bir hal alacağından dolayı, karıştırma işleminin güçlü bir mikserle ya da dondurma makinesi ile yapılması önemlidir. Bu işlemden sonra dondurma kaselere alınarak servis edilmelidir.

Evde yapılacak dondurma servis edilirken başvurulabilecek çok sayıda yöntem bulunmaktadır. Ev yapımı dondurmayı çikolata sos ya da meyveli soslar ile süsleyerek servis etmek mümkündür. Ayrıca ince çekilmiş fındık ya da Antep fıstığı gibi kuruyemişlerle dondurmanın üzerinin süslenmesi de lezzetin yoğunlaşması açısından başvurulan yöntemlerden biridir.

Evde Dondurma Nasıl Yapılır?

Dondurma Hangi Yöremize Aittir?

Türkiye’de dondurma denilince akla gelen ilk kent Maraş’tır. Meşhur Maraş dondurması üretiminde kullanılan malzemenin çeşitliliği ve yoğun lezzeti sayesinde yalnızca Türkiye’de değil; dünyanın pek çok bölgesinde haklı bir üne ulaşmıştır. Esasında kökenleri Osmanlı Devleti’ne kadar uzanan ve o zamanlarda daha çok sakızlı dövme dondurma olarak bilinen Maraş dondurması, sarayların vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer alıyordu. Maraş dondurmasını diğer dondurmalardan ayıran başlıca husus hem kullanılan salebin hem de sütün Maraş’ta üretilmesidir. Maraş dondurmasının yüzde 100 keçi sütü kullanılarak imal edilmesi de bu dondurmayı ön plana çıkararak farklılaştırmaktadır. Gerçek Maraş dondurması, Maraş’ta üretilerek tüm Türkiye’ye buradan dağıtılmaktadır. Bu yüzden de Maraş dondurması satın alırken doğrudan üreticiler ile irtibata geçmek ya da güvenilir bir kaynak bulmak önemlidir. İnternet ve online alışveriş sayesinde bu durum olanaklı hale gelmiştir. Ayrıca dilerseniz Coğrafi Pazar üzerinden de kaliteli ve doğrudan Maraş’tan temin edilen lezzetli Maraş dondurmasını temin edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Antep Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? Yer Fıstığı Nerede Üretilir? Antep Fıstık Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Dondurma Hangi Yöremize Aittir?

Maraş Dondurmasının Faydaları Nelerdir?

Maraş dondurması, tamamıyla organik bir dondurma türü olması ve herhangi bir katkı içermemesi nedeni ile pek çok yarar barındırmaktadır. Bu yararlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Kalsiyum Deposu: Keçi sütü kullanılarak yapılan Maraş dondurması, kalsiyum açısından son derece zengindir. Bu sayede gelişim çağındaki çocuklarda diş ve kemiklerin daha iyi gelişimine katkı sağlamakta ve ileri yaştaki bireylerin kemiklerinin direncini arttırmaktadır. Hamile kadınların Maraş dondurması tüketmesi hem annenin hem de doğacak çocuğun daha sağlıklı olmasına katkı sağlamaktadır.
  • Protein Kaynağı: Maraş dondurmasının en büyük faydalarından biri de bol miktarda protein barındırmasıdır. Bu sayede yeterli beslenme sorunu yaşayan kişilerin beslenmesini desteklemektedir. Ayrıca diyet yapanların ara öğünlerde dondurma tüketmesi, açlık hissinin bastırılmasına yardımcı olmaktadır.
  • Mutluluk Kaynağı: Mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin vücutta mutluluğu doğrudan etkilemektedir. Maraş dondurmasında da bol miktarda bulunan bu madde, bireylerin gündelik yaşamın stresinden uzaklaşmaları ve daha huzurlu hissetmeleri açısından yararlıdır.

İlginizi Çekebilir: Gül Yağı Evde Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Maraş Dondurmasının Faydaları Nelerdir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.