Defne Sabunu Hangi İlimize Aittir?

Defne Sabunu Hangi İlimize Aittir?

İnsanlar temizlik ihtiyacını karşılamak için tarihin eski dönemlerinden itibaren sabunlardan yararlanmaktadır. İlk dönemlerde bitkilerden ve faydalı yağlardan yapılan sabunlar, kitle üretimin başlaması ve kozmetik endüstrisinin ortaya çıkması ile birlikte kimyasal maddeler de eklenerek üretilmeye başlanmıştır. Bu durum güzel bir görünüm sağlasa da uzun vadede hem ciltte hem de bedenin bütününde tamiri olmayan sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durumun farkında olan bireyler ise doğal sabun kullanımına önem vermektedir. Defne sabunu bu sabunlar içerisinde hem tarihsel olarak en eski türlerden biridir hem de cilt sağlığına katkıları oldukça fazladır. Yalnızca defne yağı, zeytinyağı ve gliserin kullanılarak üretilen doğal defne sabunu özellikle Türkiye’nin bazı yörelerinde daha yaygın olarak üretilmektedir.

Zeytinyağlı Defne Sabunu Faydaları Nelerdir?

Hem zeytinyağı hem de defne ağacının yaprakları insanların eski çağlardan beri şifa için kullanmış oldukları ürünlerdir. Bu iki faydalı ürünün birleşiminden meydana gelen defne sabunu kullananlara pek çok yarar sunmaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Egzamayı Tedavi Eder: Genellikle ellerde ortaya çıkan bir hastalık olan egzama, ellerde kaşıntı ve yaraların oluşmasına neden olmaktadır. Zeytinyağlı defne sabununun bu hastalığı tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Günde en az 3 kez bu sabun ile yıkanan ve sonrasında da masaj yapılan ellerde, kısa süre sonra gözle görülür düzeyde iyileşme sağlanmaktadır.
  • Sivilce Oluşumunu Engeller: Defne sabunu hem var olan sivilcelerin ortadan kaldırılmasında hem de yeni sivilce oluşumunun engellenmesinde etkilidir. Anti bakteriyel ve yağlanmayı önleyici yapısı sayesinde sivilce sorunu olan ciltler için tavsiye edilmektedir. Gece yatmadan önce yüzü bu sabun ile yıkamak ve 5 dakika beklettikten sonra durulamak yeterlidir.
  • Tahrişi Önler: Ciltte meydana gelen tahrişin önlenmesi adına da defne sabununun katkıları büyüktür. Erkeklerde tıraş sonrasında meydana gelen tahriş ve kötü görünüm, tıraş sonrasında yüzün defne sabunuyla yıkanması sayesinde ortadan kaldırılabilmektedir.
  • Saç Derisini Besler: Boya, krem ya da kimyasal şampuanların kullanımı saç derisinde büyük bir tahribat yaratmakta ve uzun vadede saçların güçsüzleşmesine neden olmaktadır. Defne sabunu ise bu olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması ve saç derisinin beslenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca saç derisinde oluşan sivilce, döküntü ve kaşıntı gibi problemleri de ortadan kaldırmaktadır. Yarattığı güçlü ve sağlıklı saç derisi sayesinde, saçların daha hızlı uzamasını desteklemektedir.
  • Gözenekleri Temizler: Defne sabununun el, yüz ve saç dışında cildin diğer kısımlarında da olumlu etkileri son derece fazladır. Cilt gözeneklerinin derinlemesine temizlenmesini sağlayan bu sabun, aynı zamanda siyah nokta oluşumunu engellemektedir.
  • Cildi Nemlendirir: Defne sabununun cilde dair bir diğer olumlu etkisi de cilt kuruluğunu önlemesidir. Özellikle kış aylarında kuruyan cildin nemlendirilmesi ve daha canlı bir görünüme kavuşturulması adına defne sabunu önemli bir işlevi üstlenmektedir.
Zeytinyağlı Defne Sabunu Faydaları Nelerdir?

Defne Sabunu Hangi Yöremize Aittir?

Türkiye’de defne sabununun esas çıkış noktası Hatay’dır. Özellikle Defne ilçesinde bu ürün yaygın bir biçimde üretilmekte ve buradan hem Türkiye’nin hem de dünyanın dört bir yanına satılmaktadır. Defne sabununun en çok Hatay’da üretilmesinin esas nedeni, en çok defne ağacının burada bulunmasıdır. Ayrıca zeytinyağı üretiminde de önde gelen şehirlerden biri olması, defne sabunu için gerekli olan bu iki malzemenin bir arada bulunduğu Hatay’ı sabun üretim merkezine dönüştürmektedir. Hatay’ın bu konuda üstlenmiş olduğu rol, tarihin eski dönemlerine kadar uzanmaktadır.

Hediyelik Defne Sabunu Nereden Alınır?

Kullanmak ya da hediye etmek için defne sabunu alırken son derece dikkatli olunması gereklidir. Zira her konuda olduğu gibi, defne sabununun üretilmesinde de kötü niyetli davrananlar bulunabilmektedir. Bu yüzden de sabun alırken güvenilirliği yüksek aktarlardan, bitkisel ürün satan mağazalardan ve doğrudan üreticilerden yararlanmak daha doğru olacaktır. Güvenilirliğinden emin olunan ve kendisi üretim yapan bir üretici ile irtibata geçmek, daha kaliteli sabunlara erişmek açısından önemlidir. Fabrikada üretilmiş, paketlenmiş ya da farklı bileşenler eklenmiş olan ürünlerden uzak durulmalıdır. Özellikle internet, bu konuda geniş olanaklar sunmaktadır. Dilerseniz Hatay’ın meşhur defne sabununu Coğrafi Pazar üzerinden sipariş vererek de kolayca temin edebilirsiniz. Ayrıca web sitemizde Türkiye’nin farklı yörelerine ait yöresel ürünlere de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.