Cezerye Hangi Yöremize Aittir?

Cezerye Hangi Yöremize Aittir? ve Yapımı.

Türkiye’nin neredeyse her şehrinde yerelde doğmuş ama sonradan ünü tüm dünyaya ulaşmış pek çok lezzet bulunmaktadır. Özellikle tatlı kültürü bakımından Türk mutfağı, dünyanın önde gelen mutfakları arasında yer almaktadır. Cezerye de bu doğrultuda ortaya çıkmış olan tatlı ürünlerinden biridir. Kökeni çok eskilere gitmese de her geçen gün bilinirliğini arttıran bu tatlının yapımı son derece basittir. Bu yüzden de ani misafirlerin gelmesi durumunda en sık başvurulan tatlılar arasında yer almaktadır. Lezzetinin yoğun olması da bu tatlının ayrıcalıklı konumunu pekiştirmektedir. Günümüzde pek çok şehirde cezerye yapılıyor olsa da esasında bu tatlı tek bir şehirde ortaya çıkmıştır. Her ürünü, doğduğu yerde tüketmek tam anlamıyla tadına varabilmek açısından son derece önemlidir. Bu yüzden de cezeryeyi de esas yerinde yemek ya da oradan sipariş etmek daha doğru olacaktır.

Evde Cezerye Nasıl Yapılır?

Daha önce de belirtildiği gibi cezerye evde en kolay biçimde yapılan tatlılardan biridir. Bunun için öncelikle gerekli malzemeler temin edilmelidir. 8 adet havuç, 1 çay bardağı sıcak su, 2 paket sade pötibör bisküvi, 1 çay kaşığı tarçın, 1 paket vanilya, 6 yemek kaşığı toz şeker ve 1 çay bardağı ince kıyılmış ceviz içi tatlı yapımına başlanmadan önce hazırlanmalıdır. İlk olarak havuçların soyulmalı ve çok ince olmayacak biçimde rendelenmelidir. Rendelenen havuçlar bir tencereye almalı ve birkaç dakika kısık ateşte pişirildikten sonra üzerine sıcak su ve toz şeker eklenerek karıştırılmaya devam edilmelidir. Havuçlar su ve şekeri tamamen çekinceye kadar bu işlem devam etmelidir. Ayrıca pişirme işleminin kısık ateşte yapılmasına da dikkat edilmelidir.

Yüksek ateş havuçların suyu ve şekeri daha erken çekmesine neden olsa da lezzetin tam olarak ortaya çıkmasını engellemektedir. Bu aşamadan sonra bir paket vanilya da havucun üzerine eklenmeli ve sonra iyice karıştırdıktan sonra tencere ocağından üzerinden alınarak serinlemeye bırakılmalıdır. Havuçlar el yakmayacak kadar soğuyunca, ince kıyılmış ceviz de karışıma eklenmeli ve havuçlar ile homojen bir biçimde karışıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilmelidir. Daha sonra havuçlu karışım bir kenarda dinlenmeye bırakılmalı ve pötibör bisküviler mutfak robotu yardımı ile toz haline getirilmelidir. Toz halindeki bisküviler de havuçlara eklenmeli ve hepsi birlikte geniş bir kaba alınarak iyice yoğrulmalıdır. Havuçlar ile bisküvilerin birbirlerine iyice karışması önemlidir. Son olarak bu karışım bir borcam içerisine yayılmalı ve düzleştirilmelidir. Üzerine isteğe göre Hindistan cevizi eklenerek buz dolabında en az 6 saat dinlendirilmelidir.

Evde Cezerye Nasıl Yapılır?

Bu basit tarifin yanı sıra daha zengin malzeme kullanarak farklı lezzetlerde cezerye elde etmek de mümkündür. Karışımın içine Antep fıstığı, badem ya da farklı kuruyemişlerin eklenmesi bu konuda ilk akla gelen yöntemdir. Ayrıca servis için borcama sermek yerine küçük toplar haline getirerek üzerine kürdan batırarak servis etmek da yaygın olan bir durumdur.

Cezerye Hangi Yöremize Aittir?

Cezerye her ne kadar günümüzde tüm şehirlerde üretilen bir tatlı olsa da esas çıkış noktası Mersin’dir. Bugün tüm Türkiye’de “Dondurmacı Halil Usta” olarak nam salan Halil Usta tarafından yapılan ve Mersin’de görev yapan bahriyeli askerlerin evlerine dönerken bu tatlıdan götürmesi ile yaygınlaşan cezerye 50-60 yıl gibi bir zaman diliminde tüm Türkiye’nin en sevdiği lezzetler arasına girmeyi başarmıştır. Mersin’in yanı sıra Adana da cezerye üzerinde hak iddia etmekte ve son derece iddialı cezeryeler ile Türk tatlı dünyasının zenginliğine katkı sağlamaktadır.

Cezerye Çeşitleri Nelerdir?

Cezeryenin tüm toplum tarafından büyük ilgi gören bir tatlı haline gelmesi ile birlikte farklı çeşitleri de üretilmeye başlamıştır. İlk başlarda yalnızca havuç, bisküvi ve ceviz kullanılarak hazırlanan cezerye şimdilerde çok çeşitli ürünlerin kullanımına sahne olmaktadır. Sade bisküvi yerine çikolatalı bisküvi kullanılarak üretilen esmer cezeryeler, Antep fıstıklı, çikolatalı parçacıklı ya da farklı meyve aromalarının de eklenmesi ile üretilen cezeryeler mevcuttur. Gerçek manada cezerye yemek için doğru yerden bu ürünün temin edilmesine dikkat edilmelidir. Coğrafi Pazar üzerinden sipariş vererek en lezzetli ve kaliteli cezeryelere kısa süre içinde ulaşabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’nin farklı bölgelerine ait yöresel ürünleri de Coğrafi Pazar’dan temin edebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.