Çekme Helva Hangi Yöremize Aittir?

Büyük ölçüde Anadolu ile özdeş hale gelmiş olan helvalar, yurdun her köşesinde farklı bir şekilde yapılmaktadır. Hem iç pazarda hem dış pazarda yoğun ilgi gören helva türlerinden biri de çekme helva olarak adlandırılan ve yapımı son derece basit olan helvadır. Çekme helvayı yapıldığı yörede yemek, lezzetinin tam olarak farkına varabilmek açısından oldukça önemlidir. Zira her lezzet, içerisinden çıktığı yörenin tatlarını taşımaktadır. Bunun için de çekme helvanın hangi yöreye ait olduğunun bilinmesi gereklidir. Lezzetli oluşunun yanında çekme helvanın sağlamış olduğu bir dizi fayda da söz konusudur.

Çekme Helva Nasıl Yapılır?

Çekme helva hazır satın alınarak tüketilebileceği gibi, kolay bir şekilde evde de yapılabilmektedir. Özellikle açık şekilde satılan ürünlere güvenmeyen bireyler açısından ikinci yol oldukça caziptir. Bu helvayı yapabilmek için öncelikle malzemelerin hazır edilmesi gereklidir. 1 su bardağı un, 1 su bardağı pudra şekeri ve 5 yemek kaşığı tereyağı çekme helvanın yapımında kullanılan malzemelerdir. Hayvansal yağ kullanmayanlar için tereyağı yerine margarin ya da bitkisel yağ kullanımı da mümkündür. Ancak çekme helvanın gerçek lezzetine erişebilmek adına tereyağı tavsiye edilmektedir.

Çekme Helva Nasıl Yapılır

Malzemeler hazırlandıktan sonra un bir tavanın içerisine alınmalı ve burada kısık ateşte kavrulmaya başlanmalıdır. Kavurma işleminin daha hızlı yapılabilmesi için ocağın altını fazla açmak, unun yanmasına ve lezzet kaybı yaşanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de ocağın altı kısık ateşte tutulmalı ve kavurma işlemi yavaş yavaş yapılmalıdır. Unun beyaz rengi değişinceye ve hafifçe kokusu çıkıncaya kadar kavurma işleminin devam etmesi gereklidir. Un kavurma işlemi bittikten sonra tava ocaktan kaldırılmalı ve unda topaklanma varsa eleme işlemi yapılmalıdır. Daha sonra kavrulan un derin bir kabın içine alınmalı ve burada iyi bir şekilde pudra şekeri ile karıştırılmalıdır.

Çekme helva ustaları bu karıştırma işleminin yapıldığı kabın plastik olmasının, helvanın lezzetinde eksilmeye yol açtığını savunmakta ve tencerelerde yapılmasının daha doğru olduğunu belirtmektedir. Un ve pudra şekerinin tamamen homojen hale gelinceye kadar karıştırılması gereklidir. Karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra kullanılacak olan yağ eritilmelidir. Eriyen yağ daha sıcak haldeyken un ve pudra şekeri karışımının içine dökülerek karıştırılmalıdır. Karışım kurabiye hamuru kıvamına gelinceye kadar karıştırma işlemine devam edilmelidir. Homojenliğin bozulmamasına ve kıvamın tam olmasına da dikkat edilmelidir.

Karıştırma işlemi ile birlikte hazır hale gelen karışım, bir tepsiye yayılmalı ve raspa ya da düzleştirici bir aletle düzlenmelidir. Sonrasında ise dilimleme işlemi yapılmalı ve helva bu şekliyle buz dolabına yerleştirilmelidir. Bu aşamada helva en az 3 saat buzdolabında beklemeli ve iyice dinlenmelidir. Bahsedilen tarif, helvanın en basit versiyonudur. Ancak istenilmesi durumunda karışımın içerisinde Antep fıstığı ya da fındık gibi kuruyemişlerin katılarak zenginleştirilmesi mümkündür. Ayrıca son dönemlerde aroma verici maddeler ile yapılan farklı helva çeşitleri de bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Antep Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? Yer Fıstığı Nerede Üretilir? Antep Fıstık Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Çekme Helvanın Faydaları Nelerdir

Çekme Helvanın Faydaları Nelerdir?

Çok eski dönemlerden beri yapılan çekme helva lezzetli oluşunun yanı sıra bir dizi faydaya da sahiptir. Bu faydaların başında, enerji verici özelliği gelmektedir. Özellikle soğuk kış aylarında çekme helvanın tüketilmesi ile vücutta enerji birikimi artmakta ve soğuk havalara karşı bireylerin dayanıklılıkları yükselmektedir. Bununla birlikte çekme helvanın tok tutucu özelliği de bulunmaktadır. Diyet yaparken programa belirli ölçüde çekme helvanın dahil edilmesiyle birlikte uzun süre tokluk hissi ortaya çıkmakta ve bu sayede kişilerin yemek yeme isteklerinde azalma görülmektedir. Son olarak da helvanın mideyi yatıştırıcı etkisinden söz etmek mümkündür. Mide ağrısı ya da bulantı gibi durumlarda birkaç dilim çekme helva yenilmesi, midenin düzelmesine katkı sağlamaktadır.

Çekme Helva Hangi Yöremize Aittir?

Çekme helva günümüzde Anadolu’nun pek çok kentinde farklı tarifler ile üretilen lezzetli bir yiyecektir. Ancak her yiyecekte olduğu gibi, çekme helvada da esas bir çıkış noktası bulunmaktadır. Türkiye’de Kastamonu çekme helvası ile meşhurdur. Bu ilde üretilen çekme helvalar hem Türkiye’nin çok farklı bölgelerine satılmakta hem de yurtdışıdan geniş bir alıcı kitlesine ulaşmayı başarmaktadır. Yöresel bir lezzet olan çekme helva ile özdeşleşen Kastamonu’da pek çok yerde lezzetli çekme helvalara erişebilme ve tadına bakabilme olanağı bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Gül Yağı Evde Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Çekme Helva Hangi Yöremize Aittir

1 Yorum

  1. 2 Ocak 2021
    berkay

    çok severim çok da güzeldir. mide ağrısı bulantısı gibi durumlara faydasının olmasını da ilk defa öğrendim teşekkürler.

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.