Baklava Hangi Yöremize Aittir?

Baklava Hangi Yöremize Aittir?

Türk mutfağı, tatlıları ile dünyanın en zengin mutfaklarından biridir. Yüzlerce yıllık mutfak kültürü içinde biriktirilmiş olan deneyim ve lezzetlerin doğurduğu bu durum, var olan lezzetlerin de her geçen gün çeşitlenmesine yol açmıştır. Baklava da Türk mutfağının en meşhur şerbetli tatlıları arasında yer almaktadır. Günümüzde neredeyse Türkiye’nin her yöresinde yapılan baklava için çok farklı tarifler bulunmaktadır. Ancak baklavası ile hem yurtiçinde hem de yurtdışında ün salmış olan kentler de vardır. Gerçek baklava lezzetine erişebilmek adına bu kentleri tercih etmek daha doğru olacaktır.

Baklava Çeşitleri Nelerdir?

Daha önce de belirtildiği gibi, zaman içinde yaşanan gelişmeler ve mutfak kültürünün zenginleşmesi tatlı tariflerinde de çeşitlenmeye neden olmuştur. Önceleri sadece cevizli baklava yaygınken, günümüzde onlarca çeşidinden söz etmek mümkündür. Baklavaların ayrımı yapılırken en çok dikkat edilen hususlardan biri kullanılan yağdır. Yapılacak baklavanın daha lezzetli olabilmesi adına tereyağı kullanımı yaygındır. Ancak hayvansal yağ tüketmeyenler için alternatif olarak bitkisel yağlar kullanılarak yapılan baklava çeşitleri de bulunmaktadır. Bununla birlikte baklavanın içinde ve üzerinde kullanılan maddeler de çeşitliliğin bir diğer ayağını oluşturmaktadır. Antep fıstıklı baklava, son yıllarda en popüler baklava türü olmayı başarmıştır. Buna ek olarak yer fıstıklı, cevizli, bademli ya da hepsinin karışımı kullanılarak yapılan çeşitler de mevcuttur. Ayrıca genellikle beyaz renkli olan baklava hamuruna kakao ya da çikolata eklenmeye başlaması ile esmer baklava çeşitleri de ortaya çıkmıştır.

Baklava Çeşitleri Nelerdir?

Lezzetli Ev Baklavası Nasıl Yapılır?

Baklava biraz zahmetli de olsa evlerde en çok yapılan tatlılardan biridir. Bunun için öncelikle gerekli malzemeler temin edilmelidir. 2 adet yumurta, 1,5 su bardağı süt, 1 çay bardağı Ayçiçek yağı, 4 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı, yarım su bardağı su ve 4 su bardağı un baklavanın hamuru için gerekli olan malzemelerdir. Un dışındaki tüm malzemeler geniş bir kap içerisine alınmalı ve iyice çırpılmalıdır. Malzemeler birbirine karıştırıldıktan sonra un yavaş yavaş ve yedirerek eklenmelidir. Yapılan hamurun ele yapışmayacak bir kıvamda olmasına dikkat edilmelidir. Bu kıvam için daha çok kulak memesi tabiri kullanılmaktadır. Hamur hazırlandıktan sonra üzeri nemli ama ıslak olmayan bir bez ile örtülerek yarım saat kadar dinlendirilmelidir. Bu dinlendirme işleminin ardından hamur 20 eş parçaya bölünmeli ve her parça top haline getirilmelidir.

Daha sonra bu topların her biri, baklavanın yapılacağı tepsinin boyutuna göre açılmalı ve tepsiye yerleştirilmelidir. Baklavanın lezzetli ve kaliteli olması için hamurun ince olmasına yarar vardır. İlk 10 hamur tepsiye yerleştirildikten sonra ortası önce tereyağı ile yağlanmalı daha sonra da ceviz serpiştirilmelidir. Elbette bu noktada cevize alternatif olabilecek farklı malzemeleri kullanmak da mümkündür. Bu işlemin ardından diğer 10 hamur da açılarak tepsiye yerleştirilmelidir. Tepsideki hamurlar baklava dilimi ya da kare şeklinde kesilmeli ve kalan tereyağı da eşit bir şekilde üzerinde gezdirilmelidir. Yapım işlemi tamamlanan baklavayı önceden ısıtılmış 180 derece fırında 30 dakika kadar pişirmek yeterli olacaktır.

Baklavanın pişinceye kadar şerbeti de yapılmalı ve serinletilmelidir. Şerbet için de 4 su bardağı şeker, 5 su bardağı su ve birkaç damla limon suyu hazır bulundurulmalıdır. Su ve şeker bir tencereye alınarak orta ateşte karıştırılmalı ve şekerin tamamen eridiğinden emin oluncaya kadar bu işlem devam etmelidir. Şerbet hazırlandıktan sonra üzerine birkaç damla limon suyu sıkılması yeterli olacaktır. Hazırlanan bu şerbet, baklava pişinceye kadar serinletilmelidir. Fırından çıkan baklavanın üzerinde şerbet iyice gezdirilmeli ve şerbeti çekmesi için bir müddet dinlendirilmelidir. Daha sonra istenilen biçimlerde servis edilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Şalgam Suyu ve Turşusu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Lezzetli Ev Baklavası Nasıl Yapılır?

Baklava Hangi Yöremize Aittir?

Türkiye’de baklavası ile ünlü olan kent Gaziantep’tir. Antep fıstığının merkezi olması ve burada yapılan baklavalarda saf tereyağı kullanılması, Antep baklavasının tüm dünyada tanınan bir tatlıya dönüşmesine neden olmuştur. Gerçek Antep baklavası yemek için ya doğrudan buraya gitmeli ya da Antep’ten ürün getirdiğinden emin olunan yerler tercih edilmelidir. Kaliteli ve lezzetli baklava tüketebilmek için bu bir gerekliliktir. Dilerseniz Coğrafi Pazar üzerinden de Antep’in eşsiz baklavasını sipariş verebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’nin dört bir yanına ait yöresel ürünleri de web sitemizde bulmanız mümkündür.

İlginizi Çekebilir: Kestane Şekeri Nasıl Yapılır? Kestane Şekeri Hangi İlimize Aittir?

Baklava Hangi Yöremize Aittir?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.