Ardahan Çiçek Balı Faydaları..

Bal, insanoğlunun ilk çağlardan beri kullandığı en eski besinlerden biridir. 3 kutsal kitapta da adından övgü ile söz edilen ve hem ilaç yapımı için hem de yiyecek olarak tüketmek için kullanılan bal, insan sağlığı açısından saymakla bitmeyecek kadar yarara sahiptir. Ancak doğal alanların kimyasal ilaçlar ile tahrip edilmeye başlanması ve arıların da genetiği ile oynanması, üretilen bal kalitesinin düşmesine neden olmuştur. Bu yolla üretilen ballar, endüstriyel bal olarak adlandırılmaktadır ve çoğu zaman yarardan çok zarara neden olmaktadırlar. Ardahan çiçek balı ise halen daha organik olarak üretilen ve gerçek balın sahip olması gereken tüm özellikleri barındıran, nadir bir bal türüdür. Organik yapısını koruması nedeni ile son derece yararlıdır.

Ardahan Çiçek Balı Nedir?

Ardahan çiçek balı ya da yöre halkının kullandığı adı ile Ardahan beyaz balı, Ardahan yöresinde 1800 ve üzeri rakımlarda üretilen yüksek kaliteli organik bir baldır. Bu bölgede tarım ilaçlarının kullanılmadığı için, arıların toplamış oldukları tüm çiçek özleri doğal yapısını muhafaza etmektedir. Ardahan çiçek balını özel kılan hususlardan bir diğeri de bu balı yapan arıların genetikleri üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmamış olmasıdır. Ardahan balı, Caucasian honey bee ya da Kafkas bal arısı olarak bilinen arı türü tarafından yapılmaktadır. Tamamen orijinal bir bal olmasından dolayı, kavanoza konulduktan sonra birkaç ay içinde tereyağı kıvamına gelmektedir.

Ardahan çiçek balının şeffaf ve parlak bir görüntüsü vardır. Özellikle bal sıvı haldeyken, son derece göz alıcı bir tona sahiptir. Arının bal yaparken kullandığı çiçeklerin türüne bağlı olarak amber, sarımtırak ya da hâkî renk tonlarında olması mümkündür. Ardahan çiçek balı tat açısından da oldukça yoğun düzeydedir. Boğazdan geçtikten sonra kısmen yanma hissi bırakmaktadır. Bölgedeki çiçek çeşitliliğinden kaynaklı olarak bu bal, çok farklı çiçek özünü bir arada barındırmaktadır. Bu yüzden de kokusu aromatiktir. Arıların bal yapımında yararlandıkları çiçeklerin türüne göre kokuda da zaman zaman farklılıklar olabilmektedir. 

İlginizi Çekebilir: Kestane Şekeri Nasıl Yapılır? Kestane Şekeri Hangi İlimize Aittir?

Ardahan Çiçek Balı Nedir?

Ardahan Çiçek Balı Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Ardahan çiçek balının tüketenlere sağlamış olduğu yararlar oldukça fazladır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Çocuk Gelişimine Katkı Sağlar: Ardahan çiçek balının içinde bulunan vitaminler, mineraller ve aminoasitler gelişme çağındaki çocukların gelişimine büyük destek sağlamaktadır. Vücutlarında bulunan mikropları kırarak dirençlerinin artmasına da neden olan bu bal, her şeyin fazlasının zarar olduğu göz önünde bulundurularak ölçülü bir şekilde tüketilmelidir.
  • Doğal Mide Koruyucudur: Ardahan çiçek balı doğal yapısı sayesinde mide rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca gıda zehirlenmesi gibi durumlarda zehirlenmenin etkisi kırmak gibi bir yönü de vardır.
  • Cilde Faydalıdır: Cildin daha pürüzsüz hale gelmesi ve cilt hastalıklarından korunabilmek adına da Ardahan çiçek balının faydaları oldukça fazladır. Bu etkisi nedeni ile bal kozmetik endüstrisi tarafından da en sık kullanılan ürünlerden biridir. Çeşitli maskeler biçiminde balın direk uygulanması mümkünken, yenilerek de bu etkiden yararlanma olanağı vardır.
  • Kansere Karşı Koruyucudur: Bal güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bu sayede bireyin gündelik hayatta etkisi altında kaldığı stres nedeni ile vücudunda meydana gelen olumsuzlukların ortadan kaldırılmasını desteklemektedir.
Ardahan Çiçek Balı Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Ardahan Çiçek Balı Nereden Alınır?

Ardahan çiçek balı yukarıda sayılanlara ek olarak pek çok faydaya sahiptir. Ancak bu balın sağlamış olduğu faydaya erişebilmek için, doğru yerden doğru balın alınmasına özen gösterilmelidir. Nadir bir besin maddesi olan Ardahan balı, kötü niyetli kişiler tarafından taklit edilerek yüksek fiyatlarla satılabilmektedir. Bu durum müşterilerin hem sağlıkları hem de bütçeleri üzerinde olumsuz bir etki yaratmaktadır. Bu yüzden de Ardahan çiçek balı almak için doğrudan üreticiler ile irtibata geçilmesi daha doğru olacaktır. Ardahan’da bulunan bal üreticileri bu konudaki en doğru kaynaktır. İnternet ve online alışverişin sağlamış olduğu avantajlar sayesinde, bu balı üretenlere ulaşmak ve bal temin etmek son derece kolay hale gelmiştir.

Ayrıca satın alınan balın orijinal olup olmadığını tespit etmek için başvurulan pek çok yöntem bulunmaktadır. Ayrıca sabit ve güvenilir bir satıcı belirleyerek sürekli olarak ondan alım yapmak gereklidir. Özellikle Ardahan dışında satılan balları satın alırken daha fazla dikkat gereklidir. Ayrıca bu ürünü mevsiminde Coğrafi Pazar üzerinden sipariş vererek de temin edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Şalgam Suyu ve Turşusu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Ardahan Çiçek Balı Nereden Alınır?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.